Historie a současnost společnosti
Společnost Chinamed s.r.o. byla založena v roce 1999 MUDr. Eduardem Bencem starším, který zahájil soukromou praxi s užíváním netradičních léčebných postupů (akupunktura, tradiční čínská medicína a další metody alternativní medicíny) již v roce 1991. Před zahájením alternativních léčebných postupů provozoval MUDr. Eduard Benc více jak 20 let praxi v oborech interny a plicního lékařství.
V roce 2006 nastoupil do funkce jednatele společnosti jeho syn MUDr. Eduard Benc ml., který postupem času přebíral po otci praxi alternativní tradiční čínské medicíny. V současné době již vykonává lékařskou praxi alternativní číské medicíny sám.
Rozhovor s MUDr. Eduardem Bencem ml. (Týdeník Květy)
TČM léčí, když ještě není co
Jako malý míval MUDr. Eduard Benc jr. problémy s alergiemi a ekzémy. „Otec – Dr. Eduard Benc starší – mě používal trochu jako pokusného králíka,“ říká. „Takže jsem TČM studoval dobrovolně-nedobrovolně celé své mládí. Na medicíně (1. LF UK) jsme pak měli možnost si zvolit jako volitelný předmět TČM a akupunkturu, oba jsem si samozřejmě vzal.
Jaké místo má či může mít čínská medicína u nás?
Tady bych rozdělil TČM na několik větví – akupunkturu, fytoterapii, cvičení, dietologii. Akupunktura již své zastoupení má, to nevyvrací ani největší odpůrci TČM. Co se týče využití bylin – myslím si, že určité skupině lidí, kteří by se jinak neléčili vůbec, mohou výrazně pomoci. Cvičení TČM považuji za důležitý prvek v léčbě a nakonec úprava jídelníčku je důležitá i v klasické medicíně. TČM se na to vše jen dívá ze širšího úhlu.
Jak to, že u nás TČM funguje – při všech těch rozdílech mezi námi a Číňany?
Nejsme v genech tak rozdílní – samozřejmě najdeme nějaké nuance ve výskytu některých onemocnění, ale v celkovém měřítku je člověk jako člověk, proto i účinky léčby jsou podobné. Mimochodem například ušní akupunktura je spíše výdobytek evropský než čínský.
Jak se k TČM stavějí naše zdravotní pojišťovny?
Když není dostatek peněz ani na klasickou medicínu, nemůžeme doufat, že by zbylo na TČM. Ve Švýcarsku však třeba odhlasovali, že si alternativní způsoby léčby budou proplácet. Jsou tam nastavena určitá pravidla, ale v každém případě jsou v tomto směru dále než my. Je pro zamyšlení: když někdo čerpá zdravotní péči minimálně a chtěl by si nechat pomoci třeba od depresí jinak než na psychiatrii, proč mu to neumožnit a případně něčím nepřispět?
Je TČM doplňkem západní medicíny, nebo ji může v něčem nahradit?
Měla by být partnerem moderní medicíně. Snaží se předcházet vzniku onemocnění, často jako prevence. U klasické medicíny, když nenajdeme žádnou patologii, tak vlastně není co léčit. Občas ke mně přijdou lidé, kteří se necítí zdrávi, mají za sebou veškerá vyšetření, a při žádném se nenašla příčina. Často proto končí na psychiatrii. Přitom když udělám diagnózu dle pulzu a jazyka, doporučím změnu v jídelníčku a pohybu a přidám nějakou směs bylin, je po problému.
Existuje v Číně zájem o evropskou tradiční medicínu?
Čína je také rozdělená na dva tábory: 1. západní medicína dle Evidence-based medicine a 2. TČM. Je to jako u nás.